Nějaký ten svetr doma ve skříni najdeme asi každý. Někde v podvědomí, a nebo někdo i z vlastní zkušenosti (žejo ségra), víme, že ne každý můžeme hodit do pračky, bez toho, abychom z ní vytáhli obleček na panenky. Zkrátka opravdový svetr z pravé vlny vyžaduje trošku jinou údržbu, než dnes převládající umělotiny, ale za to se vám odmění mnoha úžasnými vlastnostmi.
Ještě malá vsuvka, než začnu vlnu vychvalovat do nebes. Sem tam se setkám s připomínkou, že ale vlna přeci kouše. Přiznávám, že váš svetr od babičky, pletený z vlny ovečky neznámého plemene, kousat může. Každá vlna má jinou jemnost (měřeno v mikronech), ale naše ovečky mají kožíšky jemňoučké a měkkoučké, jak se na pravou Shetlandskou ovečku sluší a patří.
Proč tedy upřednostnit svetr z ovčí vlny?
Jedná se o 100 % přírodní materiál, který lze chápat jako přírodní obnovitelný zdroj, navíc biologicky rozložitelný. Nechci vám radit, abyste náš vynošený svetr zakopali do země a pohnojili si tak záhonek, ale vlastně proč ne.
K tomu bych měla ale dodat, že takové vynošení může trvat poměrně dlouho. Vlna je totiž mimořádně stálá a trvanlivá, nemusí se prát a přesto při správném zacházení vydrží desítky let.
Je léčivá díky tzv. suchému teplu, má také blahodárný vliv na pokožku. No a v dnešní době poměrně důležitá informace, je vhodná pro alergiky a astmatiky nejen díky své antibakteriálnosti.
Za zmínění ještě stojí, že je ideální jako funkční materiál, který v zimě hřeje, v létě chladí a zároveň je vzdušný a prodyšný.
Já ještě miluji její vůni (potažmo i svetrů), je z nich cítit lanolin a hlavně energie života našich oveček, které na sobě vlnu celý rok tvořily.
A pokud by se vám zachtělo zažít toto všechno na vlastní kůži, doražte k nám na farmu, kde si svetry můžete vyzkoušet v našem farmářském obchůdku a zároveň tu zažít to nejlepší, co dokáže český venkov nabídnout.