Čas bahnění v dobách covidu

Bahnění je po senách druhý největší svátek. Moc se těším, jaké jehněčí ksichtíky na nás vykouknou. Na barvy, vlnu a tak vůbec.

Se začátkem dubna se ovečkám začala plnit vemínka a podle velikosti bříšek byly poznat i beranovy favoritky. Černá Denisa podle očekávání zvítězila a tak na nás v půlce dubna na pastvě vykoukl Fíďa s Filoménou. Letošní jména od F byly prima výzva. Pak ale nastala pauza. Pomalu jsem chtěla jít domluvit beranovi, co na podzim dělal, ale už jsem tam nedošla.

Hospodář si totiž pořídil tu populární nemoc a rovnou v britské mutaci a zbytek osazenstva farmy rychle s ním. Do toho se vyklubala Fifina, prostě jsem jí musela vidět. Z postele na pastvu je to cca 300m a jako bývalá reprezentantka v běhu na lyžích jsem si něco zkusila. Tahle trať ale stála fakt za to, naštěstí Fifina taky. Byla obrovská, krásně žíhaná, výstavní kousek.

Pak měl beran opět pauzu, zase týden. Zkušený chovatel by ho asi vyřadil, ale já jsem byla velmi vděčná. Na další nadílku už jsem byla zase na nohách a mohla jsem si užít Filipa, hnědého jedináčka. Dva dny na to přišli bráchové Felix s Ferdinandem. Jejich maminka uměla počítat jen do jedné a tak pořád někde Felixe zapomínala. A pak už to šlo ráz na ráz, čokoládová Frandžipánie, bráchové Fousek s Frantou a obrovský Flíček.

Na závěr přišlo pár dní napětí a čekalo se na poslední maminku Cuketku. Když v tom v noci se po farmě ozvalo jehněčí volání o pomoc. To přišla za intenzivního slejváku na svět Franceska a rovnou spadla do skruže pod okapem ovčína. Ovečky si vždycky umí vybrat ideální podmínky k porodu. Francesku na svět doprovodil černý brácha Fantomas a bylo hotovo. Francesku jsem rovnou vyhodnotila jako nejkrásnější jehně, zaměnitelná s angorským králíkem s dlouhou, hustou světlou vlnou, je moje favoritka.

Letošní skóre je tak 12 jehňat (4 holky a 8 kluků). Na barvu vlny a kvalitu si ještě musím počkat, většinou trvá proměna do podzimní střiže, kde se už dá považovat vlněný kabátek jehňat za finální. Tak zase za rok.

Bahnění zad nazdar.